Топ пет от отглеждането на грозде Градски новини
Wiki Article
Нарушава се хранителният режим и дори се стига до по-бързо стареене на лозите - те стават по-слабо устойчиви на студ, болести и неприятели.
Страници за излезли от системата редактори научете повече Приноси
За целта първо трябва да се знаят няколко важни закономерности.
Полезно е лозарят да знае как да определи сроковете за подмладяваща резитба, правилата, както и критериите за целесъобразност.
Освен това трябва да се има предвид, че при лозите и асмите бавно зарастват различни наранявания
Разликата с обикновената копулация е във вида на отрезите. На калема трябва да направим отрез, който е клинообразен.
В райони, където лозите не се загрибват, се прави оран късно наесен или в началото на зимата. С това се цели запазване на повече влага от есенно-зимните валежи, унищожаване на плевелите, подобряване на аерацията на почвата.
Калемът се поставя на подложката, като се стремите отрезите да се припокрият, и двете части се фиксират с памучен конец без да се стяга излишно. Добър показател за успешността на операцията е появата на влага върху калема, което показва, че резникът успешно е получил хранителни вещества от подложката. Обикновено за окончателното прихващане на калема са необходими две седмици.
В областта на биологията на лозата са проучени формирането на съцветията, родовитостта на пъпките и студоустойчивостта им. Световна известност имат изследванията в областта на физиологията на лозата. Проучват се най-новите методи и средства за борба с вредителите по лозата. Разработват се методически въпроси в областта на половата хибридизация, клоновата и фитосанитарната селекция.
На тежки глинести почви те са по-нископроизводителни, защото работят на малка скорост.
Те трябва да се насрочват така, че да не се допуска развитие на плевели. Същевременно не бива в лозето да се извършват ненужни обработки.
Когато междуредията в лозето се поддържат в затревено състояние с подходящи тревни смеси, тогава борбата с плевелите се извършва с косене.
Важни са и метеорологичните условия в деня на работа – за предпочитане е да се работи във влажно и относително хладно време, за да може калемите да не засъхват на подложката.
За разлика от повечето други растения, при отглеждането на лозата едно мероприятие е абсолютно задължително – резитбата. Лозата като лиановидно растение има способността да създава тънки и дълги леторасли, които ако не са увити около някоя подпорна конструкция или около съседни дървета и храсти, полягат на земята. Оставена сама без човешка намеса лозата създава гъста мрежа лозя от пръчки които се оплитат една в друга. Всяка следваща година, младите леторасли покарват най-буйно от връхните пъпки на съответната пръчка и по този начин се отдалечават все повече от основата на растението.